Logo sq.boatexistence.com

Kush fitoi medaljen e artë në gjuajtje të mprehtë?

Përmbajtje:

Vitalina Batsarashkina fitoi medaljen e artë në garën e femrave në qitjen me pistoletë ajrore 10 metra për Komitetin Olimpik Rus. Megjithatë, pavarësisht nga kjo arritje, burrat në internet ndjenë nevojën për t'i shpjeguar asaj se si të mbante një armë.

Kush fitoi medaljen e artë në pushkë?

Qiësja Avani Lekhara është bërë gruaja e parë indiane që fiton një medalje të artë në Lojërat Paralimpike të Tokios. Ajo arriti në krye të podiumit në garën R-2 10 metra me pushkë ajrore në këmbë SH1 për femra.

Kush theu rekordin e Carl Lewis?

Allyson Felix , stafeta 4x400m për femraFitorja theu një barazim midis Felix dhe Carl Lewis (10) për shumicën e medaljeve nga një atlet amerikan i pistave. Dhe para stafetës, legjendari Lewis tashmë po uronte Felix-in për karrierën e saj të mahnitshme, e cila arrin deri në Lojërat Olimpike Verore të vitit 2004 në Athinë, Greqi.

Kush njihet si vajza e artë në sport?

Dominimi i Ushës në Lojërat Aziatike 1986 të mbajtura në Seul do të mbetet i gdhendur në historinë e atletikës aziatike. E vërtetë ndaj pseudonimit të saj, 'Vajza e Artë', Usha fitoi katër medalje ari dhe një medalje argjendi në garat e atleteve.

Kush është fituesi i medaljes së artë olimpike në Indi?

Përditësim: Neeraj Chopra fitoi Arin e parë për Indinë me një gjuajtje mahnitëse prej 87.58 metrash. Neeraj Chopra është një shpresë e madhe për indianin pasi është në gjendje të marrë një medalje në Lojërat Olimpike. Ndeshja e tij për medaljen është më 7 gusht 2021.