Logo sq.boatexistence.com

Kush mori pjesë në këmbësorë?

Përmbajtje:

Në Mbretërinë e Bashkuar, anëtari i Parlamentit Sir John Astley themeloi një "Kampionat Botëror në Distanca të gjata" në 1878, i organizuar gjatë gjashtë ditëve, i cili u bë i njohur si " Garat e brezave të Astley ".

Kjo nuk ishte ndeshje futbolli, turne tenisi apo lojë basketbolli - ky ishte një garë "këmbësorizmi", në të cilën publiku paguante për të parë njerëzit që ecnin. Ky turne i veçantë ishte Gara e pestë e Madhe Gjashtë Ditore, e ngritur nga politikani dhe baroni sportiv britanik Sir John Astley

Nga erdhi pedonalizmi?

Këmbësorët ishte një sport unik për të cilin thuhet se erdhi nga aristokratët në fund të shekullit të 17-të, duke vendosur këmbësorët e tyre të karrocave, të detyruar të ecnin nga shpejtësia e karrocave të zotërinjve të tyre, kundër njëri-tjetrit.

Çfarë çoi në largimin e këmbësorëve dhe humbjen e popullaritetit?

Në fund të shekullit të 19-të, pedonalizmi mori fund për shkak të kodifikimit të rregullave të formës së ecjes dhe përfshirjes së tij në lëvizjen e atletikës amatore si ecje në garë, dhe si rezultat humbja e aspektit të bastit.

Si u bë sport ecja me garë?

Kampionatet dhe lojërat e nivelit të lartë të atletikës zakonisht paraqesin gara ecjeje me vrap 20 km. Sporti doli nga një kulturë britanike e ecjes konkurruese në distanca të gjata, e njohur si pedonalizmi, e cila filloi të zhvillojë rregullat që janë baza e disiplinës moderne rreth mesit të shekullit të 19-të.